Infolinia: +48 570 858 552, +48 535 070 555

Najczęściej zadawane pytania

JAK ROZPOZNAĆ PROBLEMY ZE SŁUCHEM?

Problemy ze słuchem są bardzo powszechne – dotyczą około 300 mln ludzi na świecie, ale tylko 5% osób z tej grupy stosuje aparaty słuchowe. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest fakt, że problemy ze słuchem trudno jest zauważyć, ponieważ przez długi czas nie dają one typowych objawów, czyli nie są związane z pogorszeniem słyszenia, ale objawiają się obniżeniem jakości zdolności słuchowych – selektywności, słyszenia przestrzennego oraz rozdzielczości. Problemy te często są bagatelizowane, ponieważ nie umiemy ich rozpoznać. Tymczasem prawidłowa rehabilitacja słuchu, podjęta na wczesnym etapie, przynosi bardzo dużo korzyści, a przede wszystkim zapobiega dalszemu rozwojowi niedosłuchu. Zgłoś się do poradni audiologicznej, jeżeli:

  • gorzej słyszysz tony wysokie – mowę kobiecą, dziecięcą czy śpiew ptaków;
  • masz problem z usłyszeniem tykania swojego zegarka;
  • męczysz się, słuchając głosy pochodzącego z daleka, np. na koncercie, w kościele czy teatrze;
  • gorzej słyszysz dźwięki z radia czy telewizji;
  • masz problem z usłyszeniem dzwonka swojego telefonu;
  • nie możesz zrozumieć swojego rozmówcy w hałaśliwym miejscu, np. na ulicy czy podczas przyjęcia;
  • musisz mocno skupiać uwagę na swoim rozmówcy.
JAK LECZYĆ NIEDOSŁUCH?

Sposób leczenia niedosłuchu zależy od przyczyny, która go wywołała. Czasem potrzebna jest interwencja chirurgiczna (np. przy urazach) lub leczenie farmakologiczne (przy stanach zapalnych), natomiast najczęściej (90% przypadków) rehabilitacja słuchu opiera się na dopasowaniu odpowiedniego aparatu słuchowego. Dzięki wczesnemu rozpoczęciu terapii można skutecznie zminimalizować postęp niedosłuchu.

JAKI APARAT SŁUCHOWY WYBRAĆ?

Oferta aparatów słuchowych jest obecnie bardzo szeroka. Najwyższą jakość dźwięku gwarantują aparaty cyfrowe nowej generacji. Dzięki dostępnej w nich technologii umożliwiają wykorzystanie urządzenia do bezprzewodowego połączenia z telefonem komórkowym i stacjonarnym oraz innymi odbiornikami, np. telewizorem i MP3. Aparat słuchowy musi być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb zdrowotnych i stylu życia użytkownika. W celu dobrania najlepszego rozwiązania protetyk słuchu wykonuje badania oraz przeprowadza wywiad audiologiczny.

JAK DŁUGO BĘDĘ PRZYZWYCZAJAĆ SIĘ DO APARATU SŁUCHOWEGO?

Osoby, które po raz pierwszy korzystają z aparatów słuchowych, muszą się przyzwyczaić do urządzenia, aby mogły odnosić maksymalne korzyści z jego stosowania. Poprawa słyszenia następuje co prawda od razu, ale mózg potrzebuje czasu, żeby nauczyć się poprawnie odczytywać sygnały pochodzące z aparatu słuchowego. Zazwyczaj proces ten trwa krócej, kiedy regularnie zakłada się urządzenie. Jest to jednak kwestia dość indywidualna.